15 października to Dzień dziecka utraconego – dzień szczególny dla wszystkich rodzin, które przeżyły największą tragedię jaką można sobie wyobrazić. O tym problemie społecznym ciągle mało się w Polsce mówi lub go bagatelizuje, a statystyki pokazują, że sytuacja taka dotyka co roku i wywiera piętno na kilkudziesięciu tysiącach rodzin. Takim rodzinom pomaga Fundacja „By dalej iść”.
Jak podaje GUS w samym tylko 2009 roku umarło 2 327 niemowląt i noworodków oraz 3 885 dzieci do 18 roku życia. Nieoficjalne dane mówią o ponad 45 000 poronień. Śmierć dziecka to rzecz najboleśniejsza, to chwila która zmienia życie rodziny w sposób najokrutniejszy z możliwych. Kiedy umiera dziecko, śmierć zabiera ze sobą wszystkie kolory świata, zostawiając tylko rozpacz, ból i łzy. Rodzice dzieci utraconych są wśród nas, choć są jak niewidzialni, nie pokazując swojego bólu, zamykając się w sobie i cierpiąc w samotności. Wiele osób bagatelizuje problem poronienia, lecz rodzice nienarodzonych dzieci przeżywają ból cierpienia, nie zaznawszy nawet radości narodzin i tych wspaniałych chwil obcowania ze swoimi dziećmi. Pozostaje pustka po długim wyczekiwaniu. Otoczenie nie zdążyło nawet poznać ich maleństwa, nie ma wspomnień, a niejednokrotnie nawet miejsca na ziemi, w którym mogli by je odwiedzać, czyli grobu. Każde spotkanie takich rodziców ze znajomymi lub członkami rodziny, którzy cieszą się i chwalą swoimi pociechami, jest katorgą nie do zniesienia.Takim właśnie rodzinom pomaga i chce pomagać Fundacja „By dalej iść” założona przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła” z Mysłowic, które podczas wieloletniej pracy z rodzicami, zauważyło ten problem społeczny.Na co dzień Fundacja „By dalej iść” pomaga Rodzinom po Stracie Dziecka na spotkaniach Grup Wsparcia. Tam są tylko w gronie osób, które doświadczyły tej najgorszej z możliwych tragedii życiowej. Sama obecność osób w podobnej sytuacji pomaga, lecz spotkania wspiera psycholog wraz z moderatorem – osobą po stracie dziecka, która z sukcesem przeszła terapię. Rodziny wspólnie przeżywają żałobę, starają się zrozumieć swoje
i otaczające je emocje, uczą się nowego życia z towarzyszącym już zawsze bólem. Wspominają nieobecne dzieci, słuchają innych, czasem wspólnie płaczą. Cykl 15 spotkań tematycznych pomaga osieroconym rodzicom zrozumieć siebie oraz nową rzeczywistość. Uzmysławia im przyczyny zachowań społecznych (np. milknące rozmowy kiedy wchodzą do miejsc publicznych) oraz pozwala zrozumieć ich własne emocje związane ze stratą dziecka, oswoić ból, uczucia osamotnienia i wszech istniejącej, negatywnej wyjątkowości. Po zakończonym cyklu tematycznym rodzice mają możliwość pomagać razem z Fundacją innym rodzinom, które tej pomocy potrzebują. Mogą również wolontarystycznie świadczyć usługi na rzecz innych włączając się w działania organizacji.
Fundacja postanowiła w Dzień Dziecka Utraconego, 15 października w Mysłowicach, na ul. Powstańców 13 o godzinie 17:00, symbolicznie wypuścić baloniki do nieba z wypisanymi na nich imionami nieobecnych dzieci. Na tym wyjątkowym spotkaniu będą razem, zarówno Osieroceni Rodzice, jak i ludzie pamiętający oraz pomagający im na co dzień. Również 15 października od godziny 8.00 do 16.00 organizacja zaprasza na ul. Chopina 2c w Mysłowicach. Czekać tam na Państwa będą psycholodzy i moderatorzy Grup Wsparcia, z którymi będzie można porozmawiać.
Wszelkie niezbędne informacje, a także samych rodziców po stracie dziecka można znaleźć na stronie internetowej i forum fundacji pod adresami www.bydalejisc.org.pl oraz www.grupywsparcia.org.pl.