Choroba Sanfilippo lub inaczej mukopolisacharydoza typu III (MPS III) jest lizosomalną, spichrzeniową chorobą dziedziczoną autosomalnie recesywnie, która dotyka 1 na 20 000 żywo urodzonych dzieci. Chora osoba cierpi na brak określonego enzymu, co powoduje nadmierną akumulację glikozaminoglikanów w komórkach.
Objawy choroby Sanfilippo wywoływane są przez kumulowanie się niedegradowalnego materiału w lizosomach centralnego układu nerwowego, natomiast objawy somatyczne są relatywnie mniej poważne w porównaniu z innymi typami mukopolisacharydoz. Najogólniej dzieci chore na Sanfilippo charakteryzują się ogólnym opóźnieniem w rozwoju, po którym następuje okres poważnych zaburzeń zachowania i snu. Ten okres najczęściej przypada na 3-4 rok życia. Podczas ostatniego etapu problemy ze snem staja się mniej charakterystyczne, natomiast następują zaburzenia równowagi, kłopoty z połykaniem, czy napady padaczkowe. Długość życia jest wyraźnie skrócona.
Zaburzenia snu są jednym z podstawowych objawów choroby Sanfilippo i dotykają 87-92% pacjentów. Zgłaszane problemy obejmują częste wstawanie, kłopoty ze znalezieniem pozycji i wędrowanie. Ostatnio przeprowadzone zostało badanie mające na celu znalezienie efektywnego sposobu radzenia sobie z tym problemem. W powyższym badaniu udział wzięli opiekunowie dzieci chorych na MPS III ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Opiekunowie badanych poproszeni zostali o podzielenie się swoimi obserwacjami i doświadczeniami dotyczącymi zaburzeń snu u dzieci w ramach stworzonego do tego celu kwestionariusza. Badanie zostało zatwierdzone przez Ethics in Human Research Committee przy Królewskim Dziecięcym Szpitalu w Melbern. Ankiety zostały poddane analizie przez wybitnych specjalistów z zakresu MPS. Główne zagadnienia obejmowały stosowane leki, terapie mające na celu zmianę zachowania, zmiany w środowisku funkcjonowania dziecka, a także obserwacje rodziców, dotyczące efektywności poszczególnych rozwiązań. Kompletny kwestionariusz, zawierający ogół zagadnień znajduje się się tutaj.
Na ankietę odpowiedziało 141 osób. Procentowy rozkład wygląda następująco: 54,6% Stany Zjednoczone, 32,6% Wielka Brytania i 12,8% Australia. Ogólnie 91,5 % chorych, biorących udział w badaniu miało zaburzenia snu.